We wtorek 26 marca Julia Lawrenc reprezentowała naszą szkołę w powiatowych eliminacjach do 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W pojedynku na słowa wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W kategorii Julii laureatów nie wyłoniono. Jury nie miało łatwego zadania, aby wśród wielu utalentowanych młodych ludzi, wybrać właśnie tych najlepszych. Julii gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.
Eliminacje do 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Pierwsza pomoc przedmedyczna pierwszaków
Do klasy pierwszej na lekcje zawitali dziś niezwykli goście-ratownicy medyczni z ProMed-Szkolenia i Ratownictwo. Nasi milusińscy mogli nauczyć się jak ratować ludzkie życie zanim przyjedzie pogotowie. Podczas ćwiczeń praktycznych dzieci poznawały techniki ratownicze, a wisienką na torcie było zwiedzanie ambulansu. Teraz pierwszaki będą wiedziały jak zachować się w przypadku zagrożenia życia i pod jaki numer zadzwonić, by uzyskać pomoc. Dziękujemy ratownikom Fundacji ProMed – Szkolenia i Ratownictwo pani Idze i panu Piotrowi za cenną lekcję.
POWITANIE WIOSNY
Dziś cała szkoła oraz rodzice i goście z WTZ w Barwicach wspólnie świętowali pierwszy dzień wiosny. W programie świętowania znalazły się atrakcje takie jak wiosenne przedstawienie przygotowane przez klasę I z Panią Agnieszką Grzeszczyk oraz Koło artystyczne pod opieką Pani Marii Kłyszejko, wiosenne VII Halowe Mistrzostwa Szkoły w Skoku Wzwyż oraz wiosenny korowód z Marzanną. Tradycyjnie pożegnanie Zimy - Marzanna spłonęła w ognisku niesiona w uroczystym korowodzie całej szkoły i rodziców. Dziękujemy za wiosenny prezent - mały ogródeczek z bratkami, który można oglądać w sekretariacie.
Debiut aktorski pierwszaków
Dziś swój debiut aktorski mieli uczniowie klasy pierwszej. Wykonane przez nich wiosenne przedstawienie przygotowane zostało przez z wychowawczynię Panią Agnieszką Grzeszczyk oraz Koło artystyczne pod opieką Pani Marii Kłyszejko. Wśród zaproszonych gości znalazła się cała społeczność szkolna oraz rodzice i goście z WTZ w Barwicach. Dziękujemy również serdecznie Pani Joannie Owczarek za przygotowanie oberka z Kołem tanecznym.
Wiosenne VII Halowe Mistrzostwa Szkoły w Skoku Wzwyż
Tradycyjnie w pierwszy dzień wiosny poraz siódmy odbyły się Wiosenne VII Halowe Mistrzostwa Szkoły w Skoku Wzwyż przygotowane i poprowadzone przez Pana Łukasza Zająca i Pana Mariusza Kielinga. Po raz kolejny nasi uczniowie pokazali, że skoki wzwyż są u nas dyscypliną wysokich lotów. A oto nasi zwycięzcy w swoich kategoriach wiekowych:
Dziewczęta
rocznik 2009
I miejsce – Prorok Klaudia
II miejsce – Pensińska Anna
rocznik 2008
I miejsce – Smółka Kornelia
II miejsce – Lendzion Oliwia
rocznik 2007
I miejsce – Mikołajczyk Weronika
II miejsce – Pensińska Anna
rocznik 2006
I miejsce – Piątek Zuzanna
II miejsce – Orepuk Natalia
III miejsce – Kisielewska Maja
Chłopcy
rocznik 2010
I miejsce – Garbarczyk Brajan
II miejsce – Frączak Jan
III miejsce – Patyński Jan
rocznik 2009
I miejsce – Żelazko Kacper
rocznik 2007
I miejsce – Paszyński Tobias
II miejsce – Grzybowski Michał
III miejsce – Klapiński Robert
rocznik 2006
I miejsce – Woldt Mateusz
II miejsce – Bernecki Kacper
III miejsce – Mikołajczyk Oskar
rocznik 2005
I miejsce – Mrozek Antoni
II miejsce – Paszkiel Artur
III miejsce – Zalewski Dominik
rocznik 2004
I miejsce – Remez Grzegorz
II miejsce – Frączak Wiktor
rocznik 2003 i starsi
I miejsce – Kowalski Jakub
II miejsce – Buszowiecki Jakub
Zwycięzcom gratulujemy!
„Kangur matematyczny"- 2019
Dziś odbył się konkurs „Kangur matematyczny”. Celem Konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół wszystkich typów. Konkurs ma charakter jednorazowego testu: bez eliminacji, testów wstępnych, testu finałowego. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. W naszej szkole udział wzięło 9 uczniów z klas IV – VIII. Rozwiązywali zadania ze swoich kategorii wiekowych. Każdy uczestnik Konkursu otrzymał układankę przestrzenną w postaci kuli-breloczka oraz dyplom za udział w konkursie. Teraz czekamy na wyniki.
Wiosenny seans w kinie Wolność
W poszukiwaniu wiosny uczniowie naszej szkoły udali się aż do Szczecinka. W kinie Wolność mogli zobaczyć piękny, wzruszający film o przyjaźni człowieka z psem "O psie, który wrócił do domu". W wycieczce wzięli udział najmłodsi uczniowie naszej szkoły oraz nasi młodzi aktorzy z koła teatralnego i artystycznego. Jutro poszukiwań wiosny ciąg dalszy...
Światowy Dzień Poezji
Dziś Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Z tej okazji odbyły się zajęcia biblioteczne dla kasy III SP Stary Chwalim z wychowawczynią p. Ewą Grzeszczyk. Uczniowie podzieleni na dwie grupy rywalizowali o zdobycie jak największej ilości punktów. Czytali poezję - ,,Wierszyki łamijęzyki", uzupełniali test wiedzy o lekturze ,,Dzieci z Bullerbyn" i ,,Oto jest Kasia". Rozwiązywali krzyżówkę, szukali różnic w obrazkach oraz wypisywali z tekstu części mowy. Rywalizacja była bardzo wyrównana i wynik końcowy to różnica tylko jednego punktu. Gratulujemy trzecioklasistom zaangażowania na zajęciach.
Cyberprzestępstwa i zagrożenia w sieci.
Pani Marlena Ciecieląg we współpracy z Panią Elżbietą Kraską zorganizowały spotkanie na temat Cyberprzestępstwa i zagrożenia w sieci. Zajęcia dla klas VI, VII,VIII przeprowadziły Pani Anna Matys z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku wraz z Panią Izabelą Jadwiżyc z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemitologicznej w Szczecinku.Nasi goście omówili szczegółowo zagadnienia takie jak cyberprzemoc, zażywanie środków psychoaktywnych oraz konsekwencje prawnye, jakie mogą być ich skutkiem.
Niezwykła moc zwykłego czytania
19 marca 2019 roku Pani Elżbieta Kraska i Pani Jolanta Wieliczko przeprowadziły Szkolny Konkurs Czytelniczy Niezwykła moc zwykłego czytania. Laureatki Zuzanna Rychcik i Julia Lawrenc w dniu 28.03.2019 roku będą reprezentowały naszą szkołę w Konkursie Powiatowym w Szczecinku.
„Młodzież Zapobiega Pożarom”
W dniu 14.03.2019 roku w Szkole Podstawowej w Starym Chwalimiu odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Do eliminacji gminnych zakwalifikowali się uczniowie:
W I grupie – klasy IV, V i VI
I. Bernecki Kacper – klasa V
II. Jankowska Zuzanna – klasa V
III. Niedźwiedź Zuzanna – klasa IVW II grupie – klasy VII i VIII
I. Lawrenc Julia – klasa VIII
II. Kozłowski Jakub – klasa VIII
III. Chudek Przemysław – klasa VII
2019 rokiem MATEMATYKI
Rok 2019 został ogłoszony 20 grudnia 2018 r. uchwałą Senatu RP Rokiem Matematyki: „w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, upamiętniając niezwykły rozwój matematyki polskiej, jaki nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także podkreślając rolę tej dziedziny nauki w rozwoju polskiego społeczeństwa, ustanawia rok 2019 Rokiem Matematyki".
WAŻNE!!!
Uwaga!
Zmiana w wydawaniu posiłków w szkole w dniach 12-15 marca!
Ze względu na chorobę pracowników kuchni będzie wydawany tylko suchy prowiant
(np. bułki słodkie, bułki z wędliną lub serem, owoce, napoje).
Za utrudnienia przepraszamy.
Dzień Kobiet 2019
„Dzień Kobiet, Dzień Kobiet, niech każdy się dowie,
że dzisiaj jest święto kobiet.
Uśmiechy są dla nich, zabawa i taniec,
piosenka z radia popłynie…"
W naszej szkole męska część społeczności zadbała by był to miły dzień dla tych małych i tych dużych pań. Życzeniom i miłym niespodziankom nie było końca. Damska część załogi dziękuje za pamięć i zaangażowanie.
Kim mogę być w przyszłości?
Dziś klasę VIII odwiedził doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinku. Celem zajęć było ukazanie możliwości wyboru właściwej drogi zawodowej po ukończeniu szkoły.
Warsztaty scrapowe
W dniu 6 marca 2019r. odbyły się w naszej szkole warsztaty poświęcone jednej z dawnych, a obecnie coraz bardziej popularnych technik zdobienia, jakim jest decoupage. Uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą Elżbietą Kraską pod okiem doświadczonych instruktorów decoupage, wykonywali scrapowe, cudne serduszka. Dwugodzinne zajęcia w formie warsztatów stały się dla wielu uczniów inspiracją, i zachętą do głębszego poznania i doskonalenia poznanej sztuki zdobienia, która domaga się staranności, a przede wszystkim kreatywności.
https://www.facebook.com/348965565247485/posts/1645301665613862/
Żołnierze Wyklęci na Pomorzu Zachodnim
Kolejną ciekawą lekcję historii przygotował nasz nauczyciel Dawid Trejnis. Zaprosił Dyrektora Muzeum Regionalnego w Szczecinku pana Ireneusza Markanicza, który opowiedział uczniom klas VII i VIII o Żołnierzach Wyklętych walczących o wolna Polskę i żyjących na Pomorzu Zachodnim.
Lekcja historii inaczej
W dniu 05.03.2019 r. w naszej gościł z wykładami poświęconymi historii najnowszej polski pracownik Instytutu Pamięci Narodowej pan Marcin Ozga. Zapoznał on młodzież naszej szkoły z powojennymi dziejami Polski i Polaków. Temat jego wystąpienia brzmiał: Niezłomni 1944-1963. W walce o wolność i niezawisłość. Uczniowie klasy VI i VIII zostali zapoznani z losem żołnierzy wyklętych walczących o wolną i suwerenną powojenną Polskę. Pan Marcin Ozga zaprezentował biografie wybranych działaczy zbrojnego podziemia niepodległościowego, przyczyny ich „wyklęcia” przez władze komunistyczne, sposoby przesłuchiwań schwytanych żołnierzy, metody represji rodzin i bliskich osób związanych z podziemiem… Został zaprezentowany także stan najnowszych badań naukowych dotyczących „żołnierzy wyklętych”, min. odkrycia szczątków i identyfikacji pomordowanych żołnierzy byłej AK i NSZ, którzy zostali pogrzebani w bezimiennych mogiłach na tzw.”Łączce”/ Zajęcia prowadzone przez pana Ozgę były bogato ilustrowane materiałami fotograficznymi, ikonograficznymi, medialnymi oraz źródłowymi. Przystępny język prelegenta pozwolił uczniom naszej szkoły zrozumieć skomplikowane dzieje powojennej Polski. Uczniowie Szkoły Podstawowej w starym Chwalimiu na pewno wyszli bogatsi o nowe informacje.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dziś 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy o uczczeniu pamięci tych, którzy walczyli za wolną Ojczyznę. Jesteśmy dumni z naszej historii, którą przywołujemy dziś z meandrów przeszłości. Nasi historycy pan Tomasz Podsiadło i pan Dawid Trejnis przedstawili sylwetki Bohaterów, którzy z miłości do Ojczyzny, do Polski, oddawali życie, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. Ta wolność jest naszym zadaniem, dlatego tak ważne jest, by mówić, nauczać i poszerzać tą pamięć o Żołnierzach Niezłomnych.
" Pan Tadeusz" w bibliotece
Klasa VIII pod opieką Pani Elżbiety Kraski brała udział w zajęciach bibliotecznych zorganizowanych przez Panią Marlenę Ciecieląg. Tematem zajęć była znajomość lektury "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Test z lektury zdany celująco przez całą klasę w niecodziennych warunkach!